Bandenpomp aanwezig | nee |
Acculader aanwezig | nee |
Verhuur (off road) rolstoel | nee |
Meerdaagse route | nee |
Markering | nee |
Gidslijn | nee |
Gidslijn vanaf station/halte | nee |
Begeleider gewenst | nee |
Losloopgebied | nee |
Bandenpomp onderweg | nee |
Acculader onderweg | nee |
Bankjes onderweg | ja |
Helling | < 2,5% (licht hellend) |
Een paar stegen zijn licht dalend | |
Dwarshelling | Geen |
Obstakels | Egaal |
Minimale doorgang | |
Ondergrond |
Verhard wegdek
|
Volg de straat als het trottoir te smal is; een paar bruggen hebben vierkante keitjes |
Treinreizigers nemen uitgang centrum en steken het plein schuin richting SPAR over. Houd , dit is volgens de wegwijzer richting het stadhuis, en volg het trottoir. U passeert daarbij een kerk aan de overkant en rijdt
naar de verkeerslichten. Steek over en ga de brug over. Koers
over KLEIWEG tot op MARKT.
Horecagelegenheid Gouds Glas vindt u op MARKT 40. Even verder treft u de Goudse Waag aan; een historisch pand uit 1668. Vroeger werden hier de Goudse kazen gewogen. Nu is dit het Kaas- en Ambachten museum.
1 U start met uw rug naar de ingang van het Stadhuis.
Het stadhuis was gereed in 1459; ruim 60 jaar nadat het stadsbestuur de grond had aangekocht. Het is verschillende keren gerenoveerd en de beelden op de voorgevel zijn pas in 1960/61 aangebracht. Gaat u dan bevindt zich om de hoek boven het balkonnetje een klokkenspel. Ook dit dateert van 1961. Tot 2012 vonden in het stadhuis nog raadsvergaderingen plaats.
Bent u met de hond dan rijdt u . Houd steeds
tot u via TORENSTRAAT op de kerk stuit. Sla
en lees hieronder verder bij: '...u komt onder een steunbeer door.'
De Sint-Janskerk is wereldberoemd om zijn gebrandschilderde (glas-in-lood)ramen: de Goudse Glazen.
In een leprozenhuis werden mensen gedwongen te gaan wonen als zij aan lepra leden. Tegenwoordig komt lepra alleen nog onder arme bevolkingsgroepen voor in India, Indonesië en Brazilië. De ziekte wordt soms pas jaren na een besmetting zichtbaar maar is goed behandelbaar met antibiotica.
Als u de groene deur van het huis opent ziet u dat rechts de wand bekleed is met oude pijpendroogrekken.
2 Rij scherp tot het eind van MOLENWERF. U bent op OOSTHAVEN.
Wilt u museum Gouda bezoeken dan slaat . Na circa 40m bent u bij de ingang van het museum.
In het trottoir voor het huis ziet u Stolpersteine, ook bekend als struikelstenen. Het is een project van de Duitse kunstenaar Gunter Demnig. Op het messingplaatje staan de namen van hen die hier woonden en tijdens WOII omgebracht zijn.
Links en rechts ziet u bruggetjes naar de achtertuinen van de huizen. Voor u heeft het derde pand van links een gevelsteen die herinnert aan Adrie Moerings die hier een pottenbakkerij had. Hij was een bekend en gewaardeerde Nederlandse keramist.
Op de huisnrs. 22 t/m 28 was een pijpenmakerij gevestigd. De goudse pijpen boven de kozijnen herinneren daaraan. Voor de productie van de pijpen was pijpaarde nodig die via boten uit het buitenland kwam. Om die reden was Gouda een van de vestigingsplaatsen voor pijpenmakers. Omdat zij tot in de 18e eeuw geen eigen ovens hadden werkten zij altijd in de buurt van pottenbakkers. De potten met pijpen werden verzameld en bij een pottenbakker gebakken.
Er tegenover was vroeger de bekende Stroopwafelbakkerij Vos en van Dijk.
De toren die u in de zijstraat boven de huizen uitziet is van de Gouwekerk.
3 Steek over en volg HOUTENSTRAAT.
Aan het eind is aan de overkant van het water fabriek Cargill. Het bedrijf levert diensten aan industriële fabrikanten die op zoek zijn naar ‘groenere’ oplossingen voor hun ingrediënten.
Links ziet u de voormalige Asschuur uit 1844. In de tijd dat er turf gestookt werd was de potas die overbleef een grondstof voor zeep en glas. De potas werd hier verzameld om over het water vervoerd te worden. Het is relatief zwaar: vandaar de dikke schuin geplaatste muren.
Volg DRAPIERSTEEG; ongeveer in het midden is informatie over de herkomst van de naam te lezen.
U komt terug op RAAM en gaat naar de overkant.
Als u circa 20m rijdt, tot bij huisnr. 103, dan bent u bij een van de smalste steegjes van Gouda: ’T OUDE HALLETJE. Het is op dit punt 65cm breed maar aan het eind van de doorgang slechts 55cm!
In huisnr. 97, ’t Huys met de treppen zoals bovenaan de gevel staat, was ook een pijpmakerij gevestigd.
4 Ga ; even verder ziet u rechts de kopie van een sluiswachtershuisje.
Ook op het putdeksel bij deze toren een afbeelding van Goudse pijpen.
Dit poortje is, net als het Lazaruspoortje, verplaatst toen de originele functie niet langer bestond. De Goudse notaris Adriaan Jongkind had testamentair een fonds opgenomen ten behoeve van een hofje voor oude alleenstaande vrouwen.
Rechts kan het water in de gracht zo hoog staan dat het vrijwel de kade over loopt.
U ziet, kijkend omhoog en schuin naar links, de leeuw op de sokkel die op de achterzijde van het stadhuis staat.
NAAIERSTRAAT gaat over in ACHTER DE VISMARKT met opnieuw uitzicht op de toren van de Gouwekerk.
De straat buigt naar rechts.
Aan het eind slaat u , LAGE GOUWE, even verder ziet u aan de overzijde de complete Gouwekerk.
Houd steeds tot u terug bent op MARKT, eindpunt van deze route van De Zonnebloem.
Bent u met de trein dan koerst u . Aan het eind gaat u zebra en brug over. Op de wijde vijfsprong steekt u bij de verkeerslichten over en u slaat niet haaks maar schuin
. Volg VREDEBEST terug naar het station.